Step 1: Understanding the Concept:
The average kinetic energy for a gas is given by \( KE = \frac{3}{2}nRT \), where n is the number of moles. This is the total translational kinetic energy.
Step 2: Detailed Explanation:
Given: mass of \(O_2\) = 1 g, Molar mass of \(O_2\) = 32 g/mol.
Number of moles, \(n = \frac{1}{32} = 0.03125\) mol.
Temperature, \(T = 47^\circ C = 47 + 273 = 320\) K.
\(R = 8.314 \, \text{J mol}^{-1} \text{K}^{-1}\).
Total kinetic energy = \(\frac{3}{2} nRT = \frac{3}{2} \times 0.03125 \times 8.314 \times 320\)
= \(1.5 \times 0.03125 \times 2660.48\)
= \(1.5 \times 83.14 = 124.71\) J ≈ \(1.24 \times 10^2\) J.
Step 3: Final Answer:
The kinetic energy is \(1.24 \times 10^2\) J, option (C).