Step 1: Concept
$P(\text{at least one hit}) = 1 - P(\text{no hits}) = 1 - (1/2)^{n}$.
Step 2: Analysis
$1 - (1/2)^{n}>0.9 \Rightarrow (1/2)^{n}<0.1 \Rightarrow 2^{n}>10$.
For $n=3$, $2^{3}=8$. For $n=4$, $2^{4}=16$.
Step 3: Conclusion
The least number of bombs required is 4.
Final Answer: (A)