Question:

The current passing through the galvanometer is 4 % of the total current in the curcuit. If the resistance of the galvanometer is 'G', the shunt resistance 'S' connected across the galvanometer is

Show Hint

The potential gradient is the potential difference divided by the wire length.
Updated On: Oct 1, 2026
  • \(25\,G\)
  • \(24\,G\)
  • \(\frac{G}{24}\)
  • \(\frac{G}{25}\)
Show Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

Step 1: Potential gradient:
\(k = \frac{V}{L} = \frac{2}{4} = 0.5\) V/m.

Step 2: EMF:
The balancing length is 80 cm \(= 0.8\) m. So \(E = k\,l = 0.5\times0.8 = 0.4\) V.

Final Answer:
The emf of the cell is 0.4 V, option (C). \[ \boxed{0.4\text{ V}} \]
Was this answer helpful?
0
0