Question:

Calculate the work done in joule if 2 moles of an ideal gas expand isothermally from \(15.5 \text{ dm}^3\) to \(20 \text{ dm}^3\) at constant pressure 1 atm .

Show Hint

For constant-pressure expansion: \[ w=-P\Delta V \] and always remember: \[ 1\ \text{L atm} = 101.3\ \text{J} \]
Updated On: May 14, 2026
  • -456 J
  • -228 J
  • -684 J
  • -912 J
Show Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is A

Solution and Explanation

Concept:
At constant external pressure, work done is: \[ w = -P\Delta V \] Here negative sign shows work done by the system during expansion.

Step 1:
Calculate change in volume.
\[ \Delta V = V_2 - V_1 = 20 - 15.5 = 4.5\ \text{dm}^3 \]

Step 2:
Use pressure-volume work formula.
\[ w = -P\Delta V = -(1\ \text{atm})(4.5\ \text{dm}^3) \] \[ w = -4.5\ \text{L atm} \]

Step 3:
Convert \(\text{L atm}\) into joule.
\[ 1\ \text{L atm} = 101.3\ \text{J} \] So, \[ w = -4.5 \times 101.3 \] \[ w \approx -456\ \text{J} \] Hence, the correct answer is:
\[ \boxed{(A)\ -456\ \text{J}} \]
Was this answer helpful?
0
0