To find the log equilibrium constant (log K) for the reaction at 400 K, use the Gibbs free energy change equation: \(\Delta G^\circ = \Delta H^\circ - T\Delta S\).
Given: \(\Delta H^\circ = 77.2 \, \text{kJ mol}^{-1}\), \(\Delta S = 122 \, \text{J K}^{-1}\), \(T = 400 \, \text{K}\).
Convert \(\Delta H^\circ\) to J: \(\Delta H^\circ = 77.2 \times 10^3 \, \text{J/mol}\).
Calculate \(\Delta G^\circ\):
\[\Delta G^\circ = 77.2 \times 10^3 - (400 \times 122)\]
\[\Delta G^\circ = 77,200 - 48,800 = 28,400 \, \text{J mol}^{-1}\]
Use the relation: \(\Delta G^\circ = -RT \ln K\).
Convert to \(\ln K\):
\[\ln K = -\frac{\Delta G^\circ}{RT}\]
With \(R = 8.314 \, \text{J mol}^{-1} \text{K}^{-1}\):
\[\ln K = -\frac{28,400}{8.314 \times 400}\]
\[\ln K = -8.544\]
Convert \(\ln K\) to \(\log K\) using \(\log K = \ln K / \ln 10\):
\[ = \frac{-8.544}{2.302}\]
\[ \log K = -3.71\]
The equilibrium constant is expressed as: \(-0.37 \times 10^{1}\).
Check if the solution fits within the given range:
The value \(-0.37 \times 10^{1} = -3.7\) is within the expected range of 37,37.
The standard Gibbs free energy change (\( \Delta G^\circ \)) is related to the enthalpy change (\( \Delta H^\circ \)) and entropy change (\( \Delta S^\circ \)) by the equation:
\(\Delta G^\circ = \Delta H^\circ - T \Delta S^\circ.\)
Substitute the given values:
\(\Delta H^\circ = 77.2 \times 10^3 \, \text{J}, \, T = 400 \, \text{K}, \, \Delta S^\circ = 122 \, \text{J/K}.\)
\(\Delta G^\circ = 77.2 \times 10^3 - 400 \times 122 = 28400 \, \text{J}.\)
The relationship between \( \Delta G^\circ \) and the equilibrium constant (\( K \)) is:
\(\Delta G^\circ = -2.303 RT \log K.\)
Substitute \(\Delta G^\circ = 28400 \, \text{J}, R = 8.314 \, \text{J K}, T = 400 \, \text{K}\):
\(28400 = -2.303 \times 8.314 \times 400 \log K.\)
Simplify:
\(\log K = \frac{-28400}{2.303 \times 8.314 \times 400}.\)
Calculate:
\(\log K = \frac{-28400}{7668.8} = -3.708.\)
Thus: \(K = 10^{\log K} = 10^{-3.708}.\)
The Correct answer is: 37
What will be the equilibrium constant of the given reaction carried out in a \(5 \,L\) vessel and having equilibrium amounts of \(A_2\) and \(A\) as \(0.5\) mole and \(2 \times 10^{-6}\) mole respectively?
The reaction : \(A_2 \rightleftharpoons 2A\)

Cobalt chloride when dissolved in water forms pink colored complex $X$ which has octahedral geometry. This solution on treating with cone $HCl$ forms deep blue complex, $\underline{Y}$ which has a $\underline{Z}$ geometry $X, Y$ and $Z$, respectively, are
What will be the equilibrium constant of the given reaction carried out in a \(5 \,L\) vessel and having equilibrium amounts of \(A_2\) and \(A\) as \(0.5\) mole and \(2 \times 10^{-6}\) mole respectively?
The reaction : \(A_2 \rightleftharpoons 2A\)
A black body is at a temperature of 2880 K. The energy of radiation emitted by this body with wavelength between 499 nm and 500 nm is U1, between 999 nm and 1000 nm is U2 and between 1499 nm and 1500 nm is U3. The Wien's constant, b = 2.88×106 nm-K. Then,